Oksijen Ölçüm Sistemleri - Ölçüm Uzmanı

Oksijen birçok alanda kullanılan önemli bir gazdır. Özellikle medikal gaz üretim uygulamaları, basınçlı gaz jeneratörleri, temiz hava üretim sistemleri ve solunum havası üretim sistemleri gibi birçok uygulamada oksijen gazı ölçümü kritik önem taşımaktadır.

Oksijen gazının içeriğini ölçebilmek için birçok farklı teknoloji bulunmaktadır. Elektrokimyasal oksijen ölçüm sistemleri yaygın olarak kullanılmakla birlikte, ömür, doğruluk ve hassasiyet gibi noktalarda sahip olduğu problemler nedeniyle artık kullanımı azalmaktadır. Elektrokimyasal oksijen ölçüm sensörlerinin yerini zirkonyum dioksit temelli ölçüm sistemleri almaktadır. Uzun ömür, yüksek ölçüm doğruluğu ve kalite gibi nedenlerle zirkonyum dioksit ölçüm sensörleri yaygınlaşmaktadır.

Aşağıda basınçlı oksijen gazı üretim sistemleri için geliştirdiğimiz bir ölçüm sistemine ait bilgiler sunulmuştur.

  • Basınçlı olarak üretilen oksijen gazı, gaz hattı yada oksijen depolama tankından alınan numune hattı ile basınç regülatöründen geçirilerek atmosferik basınç şartlarına getirilir.
  • Daha sonra, oksijen sensörünün bağlı olduğu özel bağlantı aparatına gelen numune gaz sensörü geçerek dışarı atılır. Sensörü geçen gazın oksijen içeriği ölçülür. Çok az bir gaz akışı ölçüm için yeterli olmaktadır.
  • Sensörün ölçümlerini analog/dijital sinyallere çeviren elektronik kart sayesinde oksijen saflığı ölçülerek kontrol sistemine (PLC) aktarılır ve oksijen jeneratörünün kontrolü sağlanır.
  • %0-100 aralığında oksijen ölçümü için uygun bir sistemdir.
  • Gaz bağlantıları pnömatik olduğundan oksijen ölçüm sistemi tak-çalıştır olarak sunulmaktadır.
  • Her türlü oksijen jeneratörü için uygun bir sistemdir.
  • Oksijen oranının ölçülmesi istenen birçok gaz üretim sisteminde uygulanabilir.
  • Oksijen bilgisi birçok farklı analog (4-20 mA ve 0-10 V DC) ve dijital (RS485 Modbus RTU, PWM, RS232) çıkış olarak PLC sistemine aktarılabilmektedir.
Oksijen Ölçüm Sistemleri - Medikal Oksijen Jeneratörleri -Gaz Jeneratörleri

Bununla birlikte, kapalı mekanlar ya da oksijence zengin ortamlar için oksijen oranının tespiti önemli bir husustur. İster oksijenin düşmesi durumunu tespit etmek isterse de oksijence zengin bir ortam olup olmadığını tespit etmek amacıyla Ölçüm Uzmanı olarak geliştirdiğimiz Oksijen Takip Sistemlerini kullanabilirsiniz.

Oksijen oranının düşmesi insan sağlığı açısından olumsuzluk teşkil ederken oksijence zengin ortamlar da yüksek oranda yangın tehlikesi taşımaktadır. Geliştirdiğimiz oksijen takip sistemindeki hem ışıklı hem de sesli uyarı ile istenen limit değerler için çalışması sağlanabilir.

Oksijen Takip Sistemi